W domowym zaciszu

Zero waste jako sposób na ekologiczne i ekonomiczne podejście do życia

6 sposobów na zero waste

Posted on 18 grudnia 201918 grudnia 2019 by petanka

Obliczenie dla tych, którzy uważają, że filozofia zero waste (czy też less waste) to przesada i fanaberia: sprawdź, ile tygodniowo zużywasz plastiku. Pomnóż to przez ilość tygodni w roku (52), a następnie przez – powiedzmy – 90 (lat, przy założeniu naszej długowieczności).

Prawda, że wynik robi wrażenie? A to tylko jedna, jedyna osoba produkuje w ciągu swojego życia tyle plastiku. Dlatego też dziś chcemy zwrócić uwagę na to, że można znacznie zmniejszyć zarówno ilość wyrzucanych śmieci, jak i ilość marnowanego jedzenia, w dodatku przy użyciu minimalnego wysiłku!

Oto 6 sposobów na zero waste.

1 sposób na zero waste: Ogranicz zużycie plastiku

W jaki sposób ograniczyć zużycie plastiku, skoro niemal wszystkie produkty są w nim sprzedawane? Przede wszystkim nie kupuj butelkowanej wody. W kranie mamy zdrową, zdatną do picia wodę i nie ma potrzeby kupowania jej i przynoszenia ze sklepu. Tym bardziej że jedna zgrzewka to 6 dużych butelek i foliowe opakowanie. Jeśli masz dzieci, nie dawaj im do szkoły codziennie innego soczku czy wody w plastikowej butelce. Kup butelkę wielorazowego użytku, a do wody – butelkę z filtrem. Lubisz gazowaną wodę? Kup syfon, który pozwala na uzyskanie ogromnej ilości wody sodowej bez konieczności produkowania plastikowych śmieci. Warto też zwrócić uwagę na opakowania produktów, które kupujemy na co dzień. Większość szczoteczek opakowana jest w folię i papier, jednak znajdziemy w sklepach także szczoteczki opakowane w kartonik pochodzący z recyklingu.

Najlepsze sposoby na zero waste
Najlepsze sposoby na zero waste

2 sposób na zero waste: Nie używaj jednorazowych, foliowych woreczków do pakowania warzyw i owoców

Używanie jednorazowych foliówek do pakowania owoców i warzyw jest bardzo wygodne. Tu jednak również warto zrobić obliczenie – ile zużyjemy ich w ciągu swojego życia, jeśli do każdych zakupów potrzebujemy ich co najmniej kilka? Doskonałym sposobem zero waste jest stosowanie torebek uszytych z firan, które można kupić, ale także uszyć samemu. Dostępne są w różnych rozmiarach, a do tego są bardzo estetyczne i – przede wszystkim – ekologiczne.

3 sposób na zero waste: Kupuj kawę do swojego kubka

Wiele osób za tym przepada: w drodze do pracy kupić sobie kawę w jednorazowym kubku. Pachnącą, gorącą, przyrządzoną w ekspresie. Jeśli jednak za każdym razem weźmiemy swój kubek termiczny i użyjemy go zamiast jednorazowego kubka, unikniemy produkowania góry śmieci. Co więcej, niektóre kafejki oferują zniżki dla osób, które przyniosą własny kubek.

4 sposób na zero waste: Rób listy zakupów

Robienie cotygodniowych, większych zakupów, stało się bardzo popularne i, co tu dużo mówić, wygodne. Nie każdy ma w ciągu tygodnia tyle czasu, by po pracy robić jeszcze zakupy. Przed zakupami przeglądamy lodówkę i szafki z zapasami i sprawdzamy, czego brakuje. Zapisujemy na liście. Wspólnie z rodziną ustalamy menu obiadowe na cały tydzień i według niego dopisujemy produkty, które będą do niego potrzebne. Takie przygotowania do zakupów sprawią, że niczego nie zapomnimy, a ponadto nie kupimy – na przykład – trzeciego słoiczka majonezu czy czwartej torebki cukru.

5 sposób na zero waste: Wykorzystuj, co się da

Wyrzucanie produktów spożywczych często nie wynika z naszej złej woli. Niekiedy po prostu nie wiemy, jak je wykorzystać. Oto więc kilka sposobów zero waste, które pozwolą nam na zużycie jedzenia, które w przeciwnym razie wylądowałoby w koszu:

  • Woda po ugotowaniu warzyw na sałatkę to bulion warzywny, który świetnie nadaje się do przyrządzania zup i sosów, a także do gotowania kasz, którym nadaje doskonały smak. W razie czego można go zamrozić.
  • Czerstwy chleb można wykorzystać do zrobienia grzanek.
  • Z suchej chałki można przyrządzić deser.
  • Suchą bułkę wystarczy zetrzeć na tarce, by uzyskać bułkę tartą.
  • Z wiórków po przyrządzaniu soków w sokowirówce można zrobić ciastka lub też (w przypadku warzyw) dodać je do pasztetu lub sosu.

6 sposób na zero waste: Pilnuj dat przydatności do spożycia

Głównym powodem wyrzucania przez nas jedzenia jest niepilnowanie dat przydatności do spożycia. Dlatego też warto sprawdzać je zwłaszcza w przypadku produktów przechowywanych w lodówce, tych, które najszybciej się psują. Dobrym zwyczajem jest przeznaczenie jednej z półek na żywność, która ma krótki termin przydatności do spożycia i staranie się, by właśnie te produkty spożyć jak najszybciej.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

  • Mieszkanie glamour
  • Jak urządzić salon z sypialnią?
  • 6 sposobów na zero waste
  • Jak urządzić mały korytarz?

Kategorie

  • Bądź eko!
  • Urządzanie wnętrz
©2021
We use cookies to ensure that we give you the best experience on our website. If you continue to use this site we will assume that you are happy with it.Ok