Magnez to pierwiastek, który powszechnie występuje w glebie. Jednak w zależności od tejże gleby i miejsca może występować w różnej koncentracji. A niestety wysoko plonujące uprawy muszą go pobierać dużo, zwykle znacznie więcej, niż jest go w glebie. Korzenie więc nie są w stanie transportować potrzebnej ilości. Dlatego wielu rolników decyduje się na dodatkowe czynności, mające dawać roślinom więcej tak potrzebnego magnezu. Ten składnik jest niezbędny, więc musimy stosować dodatkowe nawozy magnezowe dla lepszego rozwoju roślin.
Zanim jednak się na to zdecydujemy, warto dowiedzieć się nieco więcej w tym temacie. Odpowiednie dobranie rodzaju czy też formy, pozwoli nam wyhodowanie zdrowych, dużych plonów, które będą służyć nam wszystkim. Dlatego tak ważne jest, aby dopasować nawozy magnezowe. A jak to zrobić, dowiecie się u nas. Oto nasz najnowszy poradnik. Serdeczne zapraszamy do lektury!
Jakie nawozy magnezowe wybrać i kupić?
Odpowiednie nawozy magnezowe to podstawa rozwoju (prawidłowego) naszych plonów. Przed zakupem powinniśmy nieco się temu przyjrzeć, szczególnie, że chodzi o żywe rośliny, które potrzebują naszej pomocy do wzrostu. Sprawdźmy, co nam oferują producenci, szczególnie zwracając uwagę na:
- rodzaje,
- sposób nawożenia,
- dawkowanie.

Rodzaje nawozów magnezowych
Zanim zdecydujemy się na zakup nawozów magnezowych ze względu na cenę, czy na rodzaj gleby lub inne czynniki, warto zwrócić uwagę na ich rodzaje. Oto przedstawimy Wam te najpopularniejsze:
- siarczan magnezowy – nawóz doglebowy z form siarczanowych, który jest jedną z najłatwiej dostępnych form pierwiastka. Zwykle jest mieszany z glebą, przedsiewnie,
- nawozy wieloskładnikowe z magnezem – są zwykle wzbogacone o nawozy azotowe,
- nawozy magnezowe w formie schelatyzowanej – są zwykle w formie dolistnej,
- nawozy bio, naturalne, wyprodukowane z zielonej masy organicznej – dostępny po mineralizacji i uwolnieniu jonu magnezowego,
- wapno magnezowe tlenkowe – to nawóz, który powstaje po wypaleniu skały dolomitowej, która zawiera magnez. W ten sposób jest on dużo łatwiej dostępny i pojawia się jako tlenek magnezu (MgO). Ten rodzaj stosowany jest do gleb ciężkich, gliniastych oraz średnich o większej zawartości części spławialnych,
- wapno magnezowe – ono uwalnia się najwolniej,
- sól gorzka – to najczęściej siedmiowodny siarczan magnezu, czyli uwolniony siarczan magnezu, który jest najpopularniejszą formą dolistnego nawożenia. Łatwo ją rozpuścić w wodzie. Nie powoduje ani zmiękczania wody, ani zakwaszania jej.
Polecamy: Systemy przesuwne do szaf
Sposób nawożenia nawozami magnezowymi
Przede wszystkim nawozy magnezowe mają dwie główne sposoby nawożenia. Najbardziej znanym jest nawożenie doglebowe, gdzie to właśnie do gleby dodajemy dodatkowy magnez. Ale najkorzystniejszą formą jest nawożenie dolistne. Zwykle stosujemy tu mieszanki magnezowo-wapienne. Do gleby magnez przenika powoli, natomiast lepiej i szybciej przyjmuje się w formie płynnej. W ten sposób jesteśmy w stanie w większej mierze uzupełnić niedobory tego składnika.
Dawkowanie nawozów magnezowych
Dawkowanie nawozów magnezowych powinno być ważną częścią. Warto, że odbywało się to na podstawie zasobności gleby oraz jej odczynu. W ten sposób łatwiej będzie dobrać odpowiedni rodzaj, będzie można stosować konkretne nawozy. Wtedy wiemy też , jak systematycznie należy go uzupełniać.

Jednak należy pamiętać, że dawki dozwolone są małe. A to oznacza, że nie mogą przekraczać do 20 kg tego pierwiastka na hektar. Rocznie jednak wychodzi to około 50 kg do 100 kg na hektar. A to znaczy, że nasz zabieg musi być rozłożony na kilka mniejszych części. Przed rozpoczęciem stosowania magnezu, możemy rozpocząć od wspomagającego działania obornika. Tu również znajdziemy jego źródło. I ten sposób podtrzymuje działanie tego pierwiastka w naturalny sposób, ale po prostu i przede wszystkim jest pierwszym krokiem.
Zobacz: 6 sposobów na zero waste
Dlaczego warto stosować nawozy magnezowe?
Nawozy magnezowe spełniają bardzo ważną rolę, podczas wzrostu oraz rozwoju roślin. Magnez sam w sobie ma naprawdę duży wpływ na jakość naszych plonów. W Polsce niestety wiele gleb jest ubogich w ten pierwiastek. A jeśli w podłożu jest go niewiele, oznacza to, że nie ma także zbyt wiele materii organicznej. To powoduje, że jest wypłukiwany w głąb gleby i nie każda roślina ma do niego dostateczny dostęp.
Warto więc wspomnieć, jakie zalety dają nam nawozy magnezowe. Ten pierwiastek jest odpowiedzialny za zielone zabarwienie roślin, gdyż wchodzi w skład chlorofilu. A ten jak wiemy, zwiększa ich szansę na zdolności do fotosyntezy. Magnez wpływa korzystnie na rozwój, wzrost, odporność na choroby. Niestety jego niedobór, nie wpływa pozytywnie. Przede wszystkim następuje wtedy spadek jakości plonów, może dojść do gwałtownego zahamowania rozwoju. Korzenie się zmniejszają.
Nawozy magnezowe świetnie sprawdza się w przypadku ziemniaków (zwiększa ilość skrobi), w truskawkach (zwiększa sacharozę), zbożach, roślinach strączkowych, kukurydzy oraz w rzepaku. Jak więc widzimy jego zastosowanie jest wszechstronne. Wiele roślin potrzebuje magnezu do swojego prawidłowego rozwoju, a nie każda gleba jest odpowiednio nasycona w tenże pierwiastek. Dlatego stosujmy nawozy magnezowe, które dodadzą naszym plonom jakości.
Najlepsze nawozy magnezowe
Najlepsze nawozy magnezowe są nimi wtedy, gdy odpowiadają naszemu aktualnemu zapotrzebowaniu. Powinny być dopasowane do rodzaju gleby, upraw, ale też obecnie panującej sytuacji. Nie kupujmy w ciemno, warto przeczytać opinie innych. Każdy z nas zasługuje na jak najlepsze uprawy.
Gdzie kupić nawozy magnezowe?
Dobre nawozy magnezowe warto kupić stacjonarnie w sklepach m. in. ogrodniczych i dużych marketach. Mamy tam bardzo duży wybór. Do tego zawsze z pomocą czekają doradcy klienta. Możemy też zaopatrzyć się w sklepach internetowych. Do znanych producentów należą np. Compo Expert, MagNit, Potafoska, Azofoska i inni.

Cena nawozów magnezowych
Cena nawozów magnezowych może się różnić ze względu na producenta, jakość, ale też pojemność. Za 25 kg możemy zapłacić w okolicach 60 zł- 100 zł. Za 500 gramów ekologicznego nawozu zapłacimy nawet 500 zł! Najmniejszy woreczek 5 kg kosztuje w okolicach 25 zł. Warto przed zakupem sprawdzić ceny i pojemności.
Nawozy magnezowe – opinie
Waszym zdaniem warto stosować nawozy magnezowe? Co one wnoszą do naszego życia? Jak sprawdzają się w glebie? Czy rośliny rzeczywiście zyskują? Są lepsze, wyższe, zdrowsze? A jak z takimi nawozami pracuje się rolnikom? Czy jest to pracochłonne, męczące, a może łatwe w podawaniu? Na jaki rodzaj się decydujecie? Od jakiego producenta kupujecie najchętniej? Na Wasze opinie czekamy w sekcji komentarzy!
Sprawdź także: Mieszkanie glamour
Nawozy magnezowe / Ranking najlepszych
Każdy z nas chce osiągać sukcesy i otrzymywać jak najlepsze plony. Ale każdy z nas chce też spożywać dobrej jakości żywność. Dlatego też warto stosować odpowiednie nawozy, ekologiczne i jakościowe, bezpieczne. To właśnie dla Was stworzyliśmy ranking najlepszych nawozów magnezowych, abyście wiedzieli w czym warto wybierać. Tu znajdują się tylko sprawdzone rodzaje i dobrzy producenci. Sprawdźcie sami. Każdy produkt zawiera pełen opis.